Úspory se hodí vždycky

Existuje několik základních pravidel, které byste měli mít v případě, že se chystáte spořit. Spořit můžete různými způsoby, aplikují se na ně však stejná pravidla. První pravidlo je, abyste peníze uložili někam, kde se budou množit samy od sebe a můžete k nim kdykoliv sáhnout – v rámci jednoho měsíce byste je měli mít na stole připraveny. Přírůstek za rok by měl být alespoň tří procentní, aby pokryl ztrátu hodnoty peněz. Druhé pravidlo je takové, že byste měli mít peníze dostupné alespoň ve výši vašeho čistého měsíčního příjmu krát tři. Tedy na tři měsíce po nějaké události byste měli být schopni vyžít s vašimi penězi a nemělo by vás to přivést na pokraj chudoby. Čím delší doba, tím lepší, ale tři měsíce jsou naprosté minimum.

gadgets-336635_640

A teď jak se k něčemu takovému dostat? Nejlepší je spořit na účtu mimo ten, který používáte k placení. Takže mít to někde bokem, kde to není na očích a můžete to nechat na pokoji. Ideální je účet u jiné banky, stavební spoření nebo něco podobného, k čemu můžete v rámci krátkého časového horizontu okamžitě přistoupit a vybrat. Zároveň je nutné, aby tam tedy bylo nějaké to procento ročně. Když si vezmete, že z každé tisícovky ztratíte třicet korun ročně, je to trochu strašidelná myšlenka.

credit-card-1583534_640

Pakliže nemáte úspory, vysvobozením může být hypotéka po insolvenci, která vás může zachránit před naprostou zkázou, případně vám dovolit i přes čerstvě splacené dluhy investovat do nemovitosti.

Dále můžete peníze spořit na nějakém účtu, který vám dovoluje také krátkodobě investovat, ideální jsou p2p investice, kde je vysoká likvidita a tedy peníze můžete do měsíce dostat k sobě zpátky na účet a jsou tam vysoké výdělky. Samozřejmě, u takovýchto druhů spoření hrozí, že o část přijdete vlivem špatných investičních rozhodnutí. Případně můžete investovat do participací na hypotečních úvěrech, což je zhruba pěti letá investice, ale za pět let máte jistotu, že budou ty peníze mít nějakou hodnotu a k tomu je budete mít připraveny k použití.

2.7/5 - (3 votes)