Vybíráme vestavěné skříně

Jaký typ dveří je vhodný

Jednou z podstatných otázek, jak by měl návrh vestavěných skříní vypadat, jsou typy dveří. Ty mohou být posuvné, nebo pantové. Posuvné se používají nejčastěji. Otevírání do stran je ideální pro úzké prostory, kde by byl problematický průchod v případě pantových dveří. Posuvné systémy vždy ovšem ukrojí část vnitřního prostoru, většinou od 7 do 10 cm, s tím je nutno počítat zvláště u skříní, jejichž hloubka má být minimálně 60 cm, a kde se budou zavěšovat šatní ramínka. U posuvných dveří, které zabírají celou výšku místnosti (2,5 m), se doporučuje minimální šířka 50 cm. Je to z toho důvodu, že úzké dveře mají tendenci při pojezdu vypadávat z vodicích lišt.

ložnice

Pantové dveře se většinou instalují tam, kde je problém s otevíráním do stran vzhledem k nedostatku místa. Rovněž neukrojí z vnitřního prostoru více než 2 cm a tím pádem je účelněji využit. Materiálem může být hliníková konstrukce, lamino, nebo skleněná výplň.
Nejvíce problematickým prvkem dveří bývají panty a posuvný systém – mechanické části obecně vyžadují pravidelnou kontrolu a případnou údržbu.

skříně

Dekory skříní

Většinou jde o dýhované dřevotřískové desky, nebo lamino, dekory jsou odstupňované i podle ceny. Lze je mezi sebou vzájemně kombinovat a využít např. i propojení stylových řešení, např. lamino – skleněná výplň – zrcadla. Při výběru vnějšího vzhledu skříně pamatujte na některé obecně platné zásady:

  • Zrcadlové a prosklené dveře opticky prostor zvětšují, hodí se zejména do malých místností. Zrcadla jsou ovšem náročná na údržbu, jelikož jsou na nich dobře patrné otisky prstů. Někomu také zrcadla nemusí vyhovovat, každé zrcadlo totiž vytváří jakýsi psychologický efekt průniku do soukromí, i když jste v místnosti úplně sami.
  • Světlý vzhled skříní prostor opticky zvětší a ty pak dobře splývají se světlou malbou. Tmavé dekory naopak lépe v místnosti vyniknou, zvláště, sladíte-li je vhodně s dalším nábytkem.
  • Milovníci přírodních materiálů mohou zvolit netradiční materiál – bambus, ratan a dýhu ve formě přírodní nebo exotické dřeviny. Dýhy jsou sice o něco dražší, než lamino, ale stále jsou cenově přijatelné.