Zkuste jíst bio

Zemědělství je dnes už spíše výrobní průmysl, jehož hlavním motivem jsou peníze. Na polích se používají hnojiva a listová zelenina bývá masivně pěstovaná v halách s umělým osvětlením bez přístupu vzduchu a paprsků slunce. Proces pěstování a chovu je potřeba co nejvíce zkrátit, aby produkce byla co nejvyšší a hospodářské společnosti tak dosáhli co nejvyššího zisku. V konvenčním hospodářství se tak děje na úkor etických a ekologických zásad a zdraví nás všech. Zvířata jsou krmena nepřirozenou levnou stravou, jsou léčena antibiotiky a jejich růst je urychlován hormony. Často bývají chována v klecích a uzavřených halách bez možnosti výběhu. Takové zvíře nemůže být zdravé, a tudíž ani jeho maso, vnitřnosti a tuk nemohou našemu zdraví prospívat.
 Pracující zemědělci
Potraviny v biokvalitě jsou spojovány s čistě přírodním původem, ekologickou čistotou a zdravým životním stylem. Požadavky, které musí producenti dodržovat, jsou velice přísné. Každá biopotravina ekologického zemědělství nese označení BIO – to je pro spotřebitele zárukou, že producent dodržel veškeré specifické požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost, které stanovuje zákon. Při pěstování se nesmí používat žádná hnojiva, pesticidy, chemické postřiky či geneticky modifikované organismy. Při živočišném chovu se dbá na co nejpřirozenější způsob života zvířat, eliminaci stresových situací a původ a přirozenost krmiva.
 
Biopotraviny mají oproti konvenčním spoustu benefitů. Jsou bohatší na vitamíny a minerály a neobsahují žádné škodlivé látky. Pokud jíte maso a mléčné výrobky z volného chovu, můžete si být jisti, že tato zvířata vedla pohodlný život a netrpěla.
 Nákup biopotravin na trhu
Ceny biopotravin jsou o něco vyšší, ale má to své opodstatnění. Každá plodina potřebuje určitý čas pro svůj růst a zrání a každé zvíře potřebuje být krmeno přirozenou stravou, mít dostatek prostoru pro pohyb a růst. Odhoďte svůj skeptický postoj k bioproducentům a podpořte drobné zemědělce v práci, kterou milují a dělají pro nás ostatní. Přirozeně pěstované plodiny a maso z volného chovu seženete hlavně u malých farmářů nebo na organizovaných farmářských trzích. Pomalu začínají být k dostání i v kamenných prodejnách a v online supermarketech.